Pad thai
3 porcje
30 min
Trudne
3.75 (Ilość ocen: 4)
Składniki
Wartości odżywcze
Pad thai
Pad thai
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Pad thai to klasyczne danie tajskie, które zachwyca bogactwem smaków i aromatów. Nasz przepis na domowy pad thai jest prosty i szybki do przygotowania, a efekty z pewnością zachwycą Twoje kubki smakowe. Zobacz, jak przygotować makaron pad thai z masłem orzechowym, który stanie się hitem w Twojej kuchni.
Oryginalny przepis na pad thai może zaskoczyć, nie jest to bowiem stare danie. Pad thai jest stosunkowo nowym daniem w długiej historii tajskiej kuchni. Uważa się, że powstało ono w latach 30. XX wieku. Premier Tajlandii, Plaek Phibunsongkhram, który chciał wzmocnić tożsamość narodową i promować tajską kuchnię, zainicjował kampanię na rzecz stworzenia dania narodowego. Pad thai stało się symbolem tej kampanii, ponieważ łączyło lokalne składniki z elementami, które mogły być łatwo zaadaptowane w różnych kulturach.
Jaki makaron do pad thai wybrać? Używaj makaronu ryżowego szerokiego, który idealnie absorbuje smak sosu i dobrze komponuje się z resztą składników. Makaron ryżowy przygotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Najczęściej wymaga on namoczenia w gorącej wodzie przez kilka minut, aż zmięknie, a następnie odcedzenia.
Wszystkie składniki na sos do pad thai dokładnie wymieszaj w miseczce, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
Paprykę, marchew i cebulę pokrój w cienkie paseczki, a czosnek drobno posiekaj. Świeżą kolendrę i zieloną cebulkę posiekaj dość drobno.
Na płycie grzewczej rozgrzej mocno olej w woku lub w patelni o wysokich ściankach. Wrzuć cebulę, paprykę i marchew, smaż przez 1–2 minuty, aż cebula się zeszkli. Po kilkudziesięciu sekundach dodaj czosnek i smaż przez kolejne kilka sekund.
Porada
Nie masz czasu czekać aż zagotuje się woda na makaron? Podkręć tempo przygotowania potraw za pomocą funkcji PowerBoost w płycie indukcyjnej marki Bosch. Pozwala ona zwiększyć moc wybranego pola grzewczego o 50%.
Dodaj do woka dwa roztrzepane jajka i cały czas mieszając, smaż do momentu, aż jajka się zetną.
Do woka dodaj ugotowany wcześniej makaron oraz przygotowany sos. Sos do pad thai jest kluczowym elementem tego dania, nadającym mu charakterystyczny smak. Sos ten powinien być idealnie zbalansowany między słodyczą, kwasowością, słonością i pikantnością. Delikatnie wymieszaj całość, aby makaron dobrze połączył się z warzywami i sosem.
Na koniec dodaj kiełki fasoli mung, posiekaną zieloną cebulkę, kolendrę oraz posiekane niezbyt drobno orzechy. Starannie wymieszaj i zdejmij wok z ognia.
Co do pad thai można jeszcze dodać? Popularne są dodatki mięsne (smażony kurczak, krewetki, wołowina), jak i wegetariańskie tofu.
Czy pad thai jest ostry? Jeśli lubisz ostrzejsze dania, możesz dodać do sosu trochę pasty z chili lub pokrojone świeże chili.
Podanie
Każdą porcję pad thai skrop sokiem wyciśniętym z limonki. Podawaj jeszcze gorące. Tradycyjnie pad thai podaje się z dodatkowymi limonkami, aby każdy mógł dodać sobie więcej kwasowości według własnych upodobań.
Komentarze