Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Imbir

Imbir

Imbir to roślina należąca do bulwiastych, uprawiana w wilgotnych i wysokich temperaturach (19-28°C), m.in. w Indiach, Chinach, Tajwanie czy Nepalu. Korzeń imbiru tododatek do potraw zarówno w postaci świeżej,...

Czytaj więcej
Imbir
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Imbir to roślina należąca do bulwiastych, uprawiana w wilgotnych i wysokich temperaturach (19-28°C), m.in. w Indiach, Chinach, Tajwanie czy Nepalu. Korzeń imbiru to dodatek do potraw zarówno w postaci świeżej, jak i sproszkowanej w formie sypkiej przyprawy. Popularny szczególnie na Bliskim wschodzie, jednak ze względu na intensywny smak i wartości odżywcze coraz chętniej wykorzystywany również i u nas.

Imbir – właściwości

Warto wiedzieć, że imbir lekarski to roślina o zielonych liściach i żółtych kwiatach, jednak to bulwa ukryta po ziemią jest surowcem bogatym w wartości odżywcze i nadającym potrawom wyjątkowy smak. Imbir od lat wykorzystywany jest w celu uśmierzania bólu gardła, kaszlu i innych objawów przeziębienia. To także produkt pomagający w przypadku zgagi, mdłości czy wymiotów. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo.

Imbir – przepisy

Imbir od najdawniejszych lat stosowany jest pod różnymi postaciami w kuchniach azjatyckich. Występuje np. jako jedna z przypraw wykorzystywanych w aromatycznej mieszance masala. Imbir to także podstawa pysznego azjatyckiego curry. Z kolei w wersji marynowanej imbir podawany jest jako dodatek do sushi, by oczyszczać kubki smakowe między kolejnymi smakami. Doskonale sprawdza się również w napojach na ciepło – grzańcach, herbatach czy tzw. złotym mleku.