Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Sos sojowy

Sos sojowy

Do dań orientalnych, do makaronu, do ryżu. Sos sojowy w kuchni azjatyckiej ma niemałe znaczenie, stanowiąc jej nieodłączny element. Kultura jego stosowania przywędrowała również na Zachód. Jego charakterystyczny i...

Czytaj więcej
Sos sojowy
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Do dań orientalnych, do makaronu, do ryżu. Sos sojowy w kuchni azjatyckiej ma niemałe znaczenie, stanowiąc jej nieodłączny element. Kultura jego stosowania przywędrowała również na Zachód. Jego charakterystyczny i intensywny aromat uzupełnia niejedną znaną azjatycką potrawę, jak choćby sushi czy ramen, ale pojawia się również w sosach do burgerów czy marynatach do mięs.

Jak smakuje sos sojowy?

Sos sojowy wyróżnia się intensywnym smakiem, dlatego warto dodawać go ostrożnie, by nie zdominował całej potrawy. Naturalny sos sojowy zawiera tylko trzy składniki: wodę, ziarna zbóż i soję, poddane odpowiedniemu procesowi fermentacji. Ponieważ sos sojowy jest słony, z powodzeniem może zastępować tradycyjną sól, zwłaszcza, że bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe i białka, a także witaminy z grupy B.

Do czego sos sojowy?

Sos sojowy stanowi nie tylko nieodłączny element dań azjatyckich, takich jak chociażby japońskie sushi czy tajski pad thai, ale stosować go można również na naszym podwórku, np. do mięs. Marynata z sosu sojowego sprawdzi się do wołowiny, wieprzowiny czy drobiu. Sos sojowy wymieszany z miodem lub syropem klonowym będzie stanowić znakomitą glazurę do pieczeni.