Zupa śląska wodzianka
4 porcje
Średnie
Składniki
Wodziona tradycyjno ślunsko
Wodziona tradycyjno ślunsko
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Zanim zaczniesz... Kilka słów o śląskiej zupie wodzionce.
Wodzianka to zupa z chleba, dawny synonim śląskiej biedy. Obecnie zmieniło się postrzeganie tego dania, które pozwala przetworzyć zeschnięte pieczywo, zamiast je wyrzucać – powinno być ono suche, ewentualnie podprażone na suchej patelni bez tłuszczu.
Zupa wodzianka znana jest także pod nazwą zupy wodzionki – obie są poprawne i stanowią przykład gwary śląskiej. To popularne danie postne mieszkańców Śląska oraz środkowej Polski (znana jako kapłonek).
Zupa wodzionka jest bardzo szybka w przygotowaniu, ponieważ do wrzącej wody dodajemy przetartą cebulę czosnkową, obrany i przeciśnięty przez praskę czosnek oraz smalec – dobrze sprawdzi się tu tłuszcz ze skwarkami. Całość chwilkę gotujemy na średniej mocy płyty grzewczej Bosch.
W głębokim talerzu kładziemy pokrojone w kostkę pieczywo – najlepiej użyć do tego chleba na zakwasie oraz te pełnoziarniste, które jest sycące i nie nasiąka tak szybko jak pieczywo pszenne. Ponadto nadaje zupie z chleba charakterystyczny aromat i lekko kwaskowy smak.
Pieczywo zalewamy wrzątkiem z tłuszczem, dodajemy przyprawy – sól, pieprz i odrobinę przyprawy typu maggi. Opcjonalnie można sięgnąć po kminek lub świeżo pokrojoną natkę pietruszki.
Wskazówka: Tłuszcz zwierzęcy w przepisie na wodziankę można zastąpić tłuszczem mlecznym (masło, śmietana). Charakterystyczny posmak nadaje także łój wołowy.
Podanie
Zupę z chleba podajemy od razu po przygotowaniu.
Komentarze