Bulion rybny
W Polsce pierwszy raz przepis na bulion rybny pojawił się w 1682 roku w książce kucharskiej Stanisława Czernieckiego pt. „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw”. Jeśli chcesz wykorzystać rybne resztki...
Czytaj więcej
W Polsce pierwszy raz przepis na bulion rybny pojawił się w 1682 roku w książce kucharskiej Stanisława Czernieckiego pt. „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw”. Jeśli chcesz wykorzystać rybne resztki i dowiedzieć się, jak przyrządzić z nich smaczny bulion rybny, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Jak zrobić pyszny bulion rybny?
Przed przygotowywaniem bulionu łby i szkielety należy dokładnie wypłukać i odmoczyć w zimnej wodzie przez co najmniej godzinę, aby wywar był przejrzysty i nie spowodował u nas niestrawności. Do bulionu trzeba również dodać obrane i pokrojone warzywa: marchewkę, selera, pietruszkę, pora, cebulę i ząbki czosnku, a także przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, tymianek oraz goździki. Wszystkie składniki powinno się gotować na małym ogniu przez około 3 godziny pod przykryciem. Jeśli na powierzchni wywaru pojawią się tzw. szumy, to koniecznie należy je usunąć, aby bulion był klarowny. Dla lepszego smaku i aromatu na kilka minut przed końcem gotowania można dolać niewielką ilość białego wina.
Do jakich potraw wykorzystać bulion rybny?
Ten esencjonalny wywar doskonale sprawdzi się nie tylko jako baza najróżniejszych wariantów zup rybnych, ale także w galaretach czy w sosach. Dzięki niemu potrawy są słone, a smak pozostałych składników jest zdecydowanie wyraźniejszy.