Jarmuż
Polski superfood jarmuż w ostatnich latach zrobił zawrotną karierę. Dlaczego warto włączyć go do menu? Jarmuż ma właściwości prozdrowotne, mnóstwo witamin i mikroelementów. Także osoby dbające o linię powinny włączyć go do diety, ponieważ ma bardzo mało kalorii. Zielone liście o kędzierzawych brzegach to bogactwo witaminy K, A, której zawiera najwięcej ze wszystkich zielonych warzyw oraz C – ma jej więcej niż pomarańcze. W jarmużu jest także więcej wapnia niż w mleku. W diecie powinien się znaleźć przynajmniej raz w tygodniu. Jednak nie każdemu służy na zdrowie jarmuż, przeciwwskazania do jego częstego spożycia to niedoczynność tarczycy i kamica nerkowa.
Jak jeść jarmuż
Najzdrowszy jarmuż jest na surowo – m.in. ze względu na bogactwo witaminy C, która nie lubi wysokich temperatur. Wyśmienicie smakuje jako wytrawny koktajl, w koktajlu z borówkami amerykańskimi lub jako sałatka z jarmużem i kozim serem.
Jarmuż jest dostępny cały rok, w lodówce można go przechowywać około tygodnia. Poddany obróbce ma delikatniejsze listki.
Przepisy na jarmuż
Choć przez lata zapomniany, jarmuż gościł w kuchniach naszych prababek. Warzywo to należy do rodziny kapustnych – jest kuzynem kapusty, brukselki i brokuła. W basenie Morze Śródziemnego hodowany jest od 2 tysięcy lat, stąd przepisy na jego wykorzystanie to nie tylko nowoczesna kuchnia, ale i tradycyjne dania.
W Akademii Smaku mamy także przepis na:
-
sycące fit śniadanie z jarmużem,
-
omlet z jarmużem,
-
jajeczne muffiny z warzywami.
Jarmuż to także doskonały dodatek w postaci chrupiących czipsów do zmiksowanych zup o aksamitnej konsystencji. Zblanszowane liście jarmużu to smaczny dodatek do makaronu. W Akademii Smaku znajdziecie więcej podpowiedzi, co zrobić z jarmużu.