Domowy chleb żytni na drożdżach z otrębami
4 porcje
Średnie
5 (Ilość ocen: 1)
Składniki
Domowy chleb żytni na drożdżach z otrębami
Domowy chleb żytni na drożdżach z otrębami
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Jak zrobić chleb żytni na drożdżach bez zakwasu? Zaczynamy od zaczynu:
Drożdże pokrusz i umieść w misce, zalej ok. 150ml ciepłej wody i dodaj cukier. Całość wymieszaj. Dodaj 3 łyżki mąki żytniej oraz 2 łyżki mąki pszennej, mieszając do uzyskania jednolitej konsystencji. Zaczyn drożdżowy odstaw w ciepłe miejsce na około 15 minut by zaczął pracować i rosnąć.
Sprawdź również: Jaką mąkę wybrać do pieczenia?
Pora na właściwe wyrabianie ciasta:
W misce (najlepiej szklanej) umieść pozostałą część mąki pszennej oraz żytniej. Dodaj otręby i sól i wymieszaj dokładnie. Dodaj przygotowany zaczyn drożdżowy i mieszaj do połączenia składników. Wlej pozostałą część wody i olej. Ciasto wyrabiaj ręcznie lub przy pomocy specjalnego haka w robocie kuchennym, aż konsystencja ciasta będzie jednolita i elastyczna. Ciasto przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 30 minut do wyrośnięcia. Po upływie pół godziny ciasto ponownie wyrób, a następnie przełóż do natłuszczonej olejem lub wyłożonej papierem do pieczenia foremki (najlepiej sprawdzi się prostokątna forma, tzw. keksówka). Odstaw do ponownego wyrośnięcia na około 20-30 minut.
Gdy ciasto będzie po raz kolejny rosło, rozgrzej piekarnik do 180 stopni, wstaw chleb i piecz około 50-60 minut, aż góra będzie ładnie rumiana. Po upieczeniu pozostaw na kilka minut w uchylonym piekarniku, a następnie wyjmij z foremki i pozostaw na kratce do wystygnięcia (dzięki temu skórka będzie chrupka i nie nasiąknie wilgocią).
Jeżeli szukasz dobrego piekarnika, koniecznie sprawdź nasz poradnik: Piekarniki Bosch
Szybki chleb pszenno-żytni na drożdżach z otrębami najlepiej smakuje bezpośrednio po ostudzeniu z ulubionymi dodatkami, takimi jak domowe, własnoręcznie przygotowane masło, warzywa czy ulubiona konfitura. By na dłużej zachował świeżość, przechowuj go w lnianym lub bawełnianym woreczku albo zawiń chleb w ściereczkę.
Smacznego!
Zobacz także: Domowe masło
Komentarze