Czosnek
Czosnek pospolity pochodzi z Azji Środkowej, lecz obecnie rozpowszechniony jest już na całym świecie. W samej tylko Polsce istnieje aż 16 gatunków tej rośliny, m.in. czosnek dziki, niedźwiedzi, zielony czy pospolity. Warzywo to jest również dobrze znane ze swoich prozdrowotnych właściwości. Hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje wirusowe i jako naturalny antybiotyk ma zbawienny wpływ na zdrowie. Ponadto, jedzenie czosnku rozkurcza naczynia krwionośne, a więc zapobiega zawałowi serca i udarowi.
Do czego dodawać czosnek? Jak wykorzystać go nie tylko w tradycyjnej kuchni polskiej, ale także w nowoczesnych daniach i nieoczywistych połączeniach?
W Akademii Smaku mamy mnóstwo pysznych odpowiedzi na to pytanie. Jeśli w Twojej kuchni obecny jest czosnek, to przepisy na dania, w których świetnie się komponuje, znajdziesz bez trudu.
Dania mięsne z czosnkiem na obiad:
-
pieczeń z łopatki
-
makaron z dynią i kurczakiem
-
kurczak w sosie czosnkowym
-
klopsiki z kurczaka w sosie pomidorowym curry
Dania warzywne z czosnkową nutą
Czosnek nada smaku i charakteru nawet delikatnym, warzywnym daniom. Jak jeść czosnek, żeby jego charakterystyczny zapach nie był uciążliwy dla otoczenia? Poddany obróbce termicznej traci nieco na intensywności smaku i zapachu, nie tracąc swoich zdrowotnych właściwości. Idealnie komponuje się w daniach warzywnych, na przykład:
-
curry warzywnym z soczewicy
-
guacamole
-
wegetariańskim leczo
-
wiosennej sałatce ze szparagami
W kuchni wykorzystuje się także czosnek niedźwiedzi. Przepisy na dania z użyciem czosnku można modyfikować i dodawać zamiast ząbków listki czosnku niedźwiedziego. Ta roślina ma wszystkie właściwości czosnku pospolitego. Do czego użyć czosnku niedźwiedziego?
-
Do jajecznicy,
-
do przygotowania pesto,
-
do zupy-krem,
-
jako dodatek do ogórkowych roladek z twarogiem.
Czosnek to doskonały dodatek do mięs i warzyw, który nadaje potrawom charakteru i wzbogaca ich smak. Jego właściwości zdrowotne są dodatkowym atutem, który przemawia za wykorzystywaniem tego produktu w kuchni.