Kalafior
Skąd właściwie kalafior wziął się w polskiej kuchni? Wyobraź sobie, że gotujemy z niego już od przełomu XVI i XVII wieku. Dotarł nad Wisłę aż z Cypru (zresztą początkowo nazywano go właśnie kapustą cypryjską), ale przez Włochy. Przywieźli go stamtąd młodzi synowie magnatów wyjeżdżający w na tzw. Grand Tours, czyli podróże edukacyjne. Niewiele osób wie, że kalafior należy do warzyw o najsilniejszym potencjale antynowotworowym. Zawiera również pokaźną dawkę witaminy C oraz jest źródłem minerałów, takich jak wapń, fosfor czy potas. Dziś kalafiora możesz w kuchni mieć nawet codziennie. Ale co zrobić, by za każdym razem smakował inaczej?
Dania z kalafiora nie muszą być nudne!
Kalafior, a zwłaszcza ten gotowany, wielu osobom kojarzy sie jako warzywo bez smaku. Nie zawsze musi tak być. Kalafiora można podać na wiele ciekawych sposobów. Wystarczy pomysł i dobrze dobrane składniki oraz przyprawy. W tej części Akademii Smaku znajdziesz wiele inspiracji na aromatyczne potrawy z kalafiora.
Co zrobić z kalafiora?
Wbrew pozorom kalafior nie musi być tylko składnikiem zupy jarzynowej czy zwykłym dodatkiem do obiadu. Łącząc kalafiora z wyrazistym w smaku serem gorgonzola, delikatnym mleczkiem kokosowym lub ostrymi i korzennymi przyprawami, przygotujesz wyjątkową zupę krem.
A czy wiesz, że kalafior można jeść też na surowo? Chrupiące różyczki będą doskonałym składnikiem sałatki lub surówki. Intrygujący pomysłem jest przygotowanie ryżu z kalafiora. Drobno zmiksowany kalafior będzie wreszcie bazą do przygotowania pizzy, placów czy spodu do tarty. Czy jest coś jeszcze? Owszem! Dania z udziałem kalafiora to nie wszystko. Kalafior nadaje się także do kiszenia!
Kalafior - propozycje podania
Obiad z kalafiora:
-
Krem z kalafiora, kurkumy i chili
-
Curry z kalafiora
-
Kalafior w panierce
Sałatki z kalafiorem:
-
Sałatka brokułowo-kalafiorowa
-
Sałatka z surowego kalafiora
Przetwory i przekąski:
-
Krem kalafiorowo-kokosowy
-
Kotleciki z kalafiora
-
Kiszony kalafior
Te i wiele innych przepisów znajdziesz poniżej. Smacznego!