Bezglutenowy żur na zakwasie ryżowym
8 porcje
60 min
Łatwe
5 (Ilość ocen: 1)
Składniki
Wartości odżywcze
Bezglutenowy żur na zakwasie ryżowym
Bezglutenowy żur na zakwasie ryżowym
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Przygotowanie zakwasu ryżowego
Ryż przełóż do pojemnika blendera, miksuj 3–4 minuty do uzyskania konsystencji mąki. Mąkę ryżową przesyp do wyższego słoika, dodaj cukier, sok z cytryny, wodę gazowaną i dokładnie wymieszaj. Słoik zakręć i pozostaw w ciepłym miejscu na 4 dni. Po odkręceniu słoika powinien być wyczuwalny kwaśny zapach. Jest to znak, że zakwas jest gotowy.
Ze składników użytych do tego przepisu powinno wyjść ok. 300 g zakwasu.
Do większego garnka wlej wodę, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, boczek oraz cebulę opaloną nad gazem. Dodaj suszone grzyby, listki laurowe, ziele angielskie, chrzan, majeranek i gotuj na średniej mocy płyty grzewczej ok. 20 minut.
Porada
Jak dobrać odpowiednią moc smażenia? Skorzystaj z systemu wyboru potraw PerfectChef w płytach indukcyjnych marki Bosch, który pomoże Ci dobrać najlepsze ustawienia mocy pól grzewczych.
Obrane ziemniaki pokrój w kostkę, dodaj do garnka, gotuj do miękkości. Następnie dodaj białe kiełbaski.
Na końcu dodaj zakwas ryżowy, sok z ogórków kiszonych i śmietanę.
Całość doprowadź do wrzenia.
Żurek najlepiej zrobić dzień przed podaniem. To potrawa, która lubi się przegryźć, dzięki czemu jej smak będzie głębszy.
Żur bezglutenowy na zakwasie ryżowym podawaj dokładnie tak, jak tradycyjny żur wielkanocny – z ugotowanym jajkiem, białą kiełbasą, chlebem. To pożywna zupa, którą warto jeść nie tylko od święta. Osoby bez restrykcji dietetycznych także polubią bezglutenowy żur!
Komentarze