Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kiszona kapusta

Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Kapusta kiszona to wyjątkowy i niepowtarzalny specjał. W smaku jest kwaśna i przyjemnie chrupiąca. Doskonale smakuje na surowo, ale może być z powodzeniem wykorzystywana do przygotowania dań na gorąco. W okresie Świąt Bożego Narodzenia jest jednym z głównych składników podawanych potraw.

Jak zrobić kapustę kiszoną?

Przygotowanie kapusty kiszonej zaczyna się od zszatkowania kapusty oraz starcia marchewki. Grubość warzyw zależy od indywidualnych preferencji. Z kapusty najlepiej usunąć twardy głąb. Kapustę i marchew soli się i dokładnie miesza. Po pewnym czasie kapustą powinna puścić soki. W tym momencie można rozpocząć ubijanie kapusty. Można to zrobić wałkiem, drewnianą łyżką lub tłuczkiem. Ubijanie powoduje dalsze uwalnianie soku. Dobrze ubitą kapustę wkłada się do wiaderka lub kamionki, przykrywa talerzem i drewnianą deską, a następnie dociąża.

Aby otrzymać kapustę kiszoną musi zajść proces fermentacji. Fermentacja zachodzi w warunkach beztlenowych, dlatego tak ważne jest by dobrze dociążyć kapustę, tak by cała była zanurzona w soku. Wiaderko z kapustą najlepiej trzymać w temperaturze pokojowej. Po 2 dniach od odstawienia kapusty należy ją sprawdzić. Na powierzchni może zbierać się piana a całość może gazować. Jest to element fermentacji. Kapustę należy raz dziennie przemieszać i ubić, by odprowadzić gazy. Nadmierna kumulacja gazu może powodować gorzknienie kapusty. Kapustę należy próbować i dobrać smak do własnych preferencji smakowych. Aby zakończyć proces fermentacji, kapustę przekłada się do słoików, zalewa sokiem i wkłada do lodówki lub w chłodne miejsce.

Jak zrobić surówkę z kapusty kiszonej?

Surówka z kapusty kiszonej to doskonały dodatek do obiadu. Jest pożywna, sycąca, a jednocześnie niskokaloryczna. 100 g kiszonej kapusty to tylko 16 kcal. Surówkę przygotowuje się z odciśniętej z nadmiaru soku kapusty z dodatkiem tartej, surowej marchewki. Surówkę skrapia się dressingiem z oliwy, soku z cytryny oraz niewielkiej ilości cukru. Surówkę można podać również z dodatkiem drobno pokrojonej cebuli oraz natki pietruszki.