Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Sernik

Sernik

Sernik to jedenz najpopularniejszych świątecznych wypieków. Bywa nazywany także serowcem lub serownikiem. Nazwę zawdzięcza podstawowemu składnikowi – białemu serowi. Podstawowa wersja wypieku, czyli sernik tradycyjny składa się z masy...

Czytaj więcej
Sernik
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Sernik to jeden z najpopularniejszych świątecznych wypieków. Bywa nazywany także serowcem lub serownikiem. Nazwę zawdzięcza podstawowemu składnikowi – białemu serowi. Podstawowa wersja wypieku, czyli sernik tradycyjny składa się z masy serowej, masła, cukru, mąki ziemniaczanej lub budyniu waniliowego, żółtek i ubitej na sztywno piany, dzięki której sernik jest puszysty. Jednak odmian sernika jest… tyle, ilu wielbicieli ciasta.

Rodzaje sernika

Jedni pieką go na kruchym spodzie, inni zamiast mąki ziemniaczanej dodają gotowane tłuczone ziemniaki, jeszcze inni kaszę mannę. Tradycyjny sernik najczęściej wzbogacony jest rodzynkami lub skórką pomarańczową. Przepis na sernik bywa nieco modyfikowany w różnych wariantach ciasta: sernik nowojorski przygotowywany bez masła, wykończony kwaśną śmietanką i kakao, przepis na sernik królewski to połączenie klasycznego sernika z kruchym ciastem kakaowym na spodzie i na wierzchu, pieczonym w prostokątnej blaszce. Efektowny sernik rosa to masa serowa pieczona na kruchym spodzie, wykończona miękką bezową pianką, na której po upieczeniu powstają kropelki przypominające rosę. Tradycyjny sernik przygotowywany z masłem i skórką pomarańczową, pieczony w okrągłej formie, po upieczeniu posypany cukrem pudrem to przepis na sernik wiedeński, z kolei sernik z „kratką” z ciasta kruchego to sernik krakowski. Najnowszym sernikowym hitem jest zielony sernik matcha – dzięki dodatkowi sproszkowanej zielonej herbaty matcha ciasto zyskuje zielonkawy kolor oraz lekko wytrawny smak. Podawany bywa z owocami – borówką amerykańską, malinami, truskawkami.

Oprócz różnych wariantów pieczonego sernika, ciasto można przygotować bez pieczenia jako sernik w kąpieli wodnej lub sernik na zimno polany galaretką.