Fasola czerwona
Fasola to jedna z najstarszych roślin uprawnych, do Europy trafiła z Ameryki Południowej wraz z Kolumbem. Czerwona fasola – właściwości Czerwona nie jest specjalnym gatunkiem, a odmianą zwyczajnej. Czerwona...
Czytaj więcej
Fasola to jedna z najstarszych roślin uprawnych, do Europy trafiła z Ameryki Południowej wraz z Kolumbem.
Czerwona fasola – właściwości
Czerwona nie jest specjalnym gatunkiem, a odmianą zwyczajnej. Czerwona fasola to skarbnica wartościowych substancji odżywczych, m.in.:
- witamin z grupy B, a szczególnie tiaminy, która ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i wspomaga naszą pamięć;
- żelazo,
- mangan,
- miedź,
- kwas foliowy,
- fosfor,
- wapń,
- potas oraz dużo błonnika.
Fasola zawiera też izoflawony, substancje wspomagające organizm kobiecy w okresie menopauzy, dla mężczyzn cenna w profilaktyce raka prostaty. Czerwona fasola zawiera więcej białka niż mięso, dlatego szczególnie polecana jest w diecie wegetariańskiej i wegańskiej.
Dania z czerwoną fasolą
Czerwona fasola jest, obok kukurydzy, jednym z najważniejszych składników dań kuchni meksykańskiej, np. burrito czy chili con carne. Czerwona fasola jest też świetnym dodatkiem do zup, gulaszów oraz curry. Ugotowana do miękkości fasola jest też znakomitą bazą do past kanapkowych oraz dipów z dodatkiem ziół, suszonych pomidorów lub papryki. Żeberka w sosie BBQ z czerwoną fasolą czy sałatka warstwowa z czerwoną fasolą z puszki i kukurydzą z dodatkiem szynki konserwowej, sera żółtego efektownie wygląda i dobrze smakuje. Oryginalnym i ciekawym przepisem jest ciasto brownie z czerwonej fasoli.