Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Oliwki

Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Zielone, czarne, czerwone, z nadzieniem lub bez – oliwki to nieodłączny składnik kuchni śródziemnomorskiej i bałkańskiej.

Oliwki – właściwości

Bogactwo składników odżywczych, witamin, cennych minerałów i dobrego tłuszczu to prozdrowotne zalety oliwek, którym niewielkie owoce drzewek oliwkowych zawdzięczają popularność na całym świecie. Najpopularniejszym produktem pozyskiwanym z oliwek jest oliwa z oliwek, doceniana m.in. za właściwości spowalniające procesy starzenia skóry, działanie antybakteryjne i bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które pozytywnie wpływają na poziom dobrego cholesterolu w organizmie. Najzdrowszą odmianą oliwy z oliwek jest produkt z pierwszego tłoczenia na zimno – oliwa extra virgin.

 

Oliwki bogate w witaminy z grupy B, C i E oraz prowitaminę A, a także cenne minerały: fosfor, potas, żelazo, miedź stanowią zdrową przekąskę i smakowity dodatek do dań kuchni śródziemnomorskiej.

Zielone, czerwone i czarne oliwki

Oliwki, które najczęściej jadamy to kiszonki, dzięki czemu zyskują dodatkowe prozdrowotne właściwości – oliwki prosto z drzewa mają gorzkawy smak. Zielone oliwki to owoce zebrane zanim dojrzeją, czerwone są kolejnym etapem dojrzewania, ale dopiero czarne oliwki są całkowicie dojrzałym owocem. Nadziewane papryką, różnego rodzaju, serami, migdałami, łososiem, anchois czy kiszoną cytryną mogą stanowić przekąskę lub dodatek do dań.

Z utartych oliwek, kaparów i oliwy z oliwek przygotowuje się tapenadę – pastę do pieczywa. Tapenada w wersji podstawowej może być wzbogacona o anchois, czosnek, pieczonego bakłażana czy suszone pomidory. Domową pastę z oliwek można przez wiele dni przechowywać w lodówce.