Orzechy nerkowca
Pochodzące z Ameryki Południowej nerkowce jadamy zaledwie od stulecia, wcześniej nanercz zachodni – drzewo, na którym rosną nerkowce – uprawiano jedynie w celu uzyskania drewna.
Właściwości orzechów nerkowca
Orzechy te cenione są ze względu na zawartość witaminy B6, potasu, magnezu, fosforu i cynku. Na co wpływają nerkowce? Warto je podjadać, kiedy czujemy zmęczenie, w czasie egzaminów i przeziębienia, ponieważ zmniejszają uczucie zmęczenia, poprawiają działanie układu odpornościowego oraz wspomagają prawidłowe działanie układu nerwowego. Zapobiegają nadciśnieniu i chorobom serca, a najnowsze badania wskazują, że mogą chronić przed rozwojem cukrzycy typu 2. Warto włączyć je do diety także w dbałości o ładne włosy i zdrowe paznokcie.
Dostarczają sporo energii, a do tego są dobre w smaku, a w porównaniu z innymi orzechami są miękkie. Nerkowce, podobnie jak wszystkie orzechy są kaloryczne, 100 g to ponad 500 kcal, dlatego zalecana dzienna ilość spożycia orzechów nerkowca to ok 20-25 sztuk, mniej więcej garść orzechów. Choć są kaloryczne, to zdecydowanie stanowią zdrowszą alternatywę w porównaniu z czekoladowymi batonami czy chipsami. Orzechowa przekąska daje uczucie sytości, zaspakaja tym samym głód, a dodatkowo daje paliwo dla mózgu i wpływa na poprawę nastroju.