Pomidor
Za ojczyznę pomidorów uważa się Amerykę Południową. Tam uprawiane były przez plemiona Indian, zaś do Europy trafiły około 1532 roku. Ze względu na swój specyficzny zapach i czerwone zabarwienie,...
Czytaj więcej
Za ojczyznę pomidorów uważa się Amerykę Południową. Tam uprawiane były przez plemiona Indian, zaś do Europy trafiły około 1532 roku. Ze względu na swój specyficzny zapach i czerwone zabarwienie, początkowo uważano je za roślinę trującą. Dziś jednak trudno wyobrazić sobie, że mogłoby zabraknąć ich w naszej kuchni.
Król polskich stołów – pomidor!
Właściwości tego warzywa, a właściwie pod względem botanicznym owocu, wskazują na jego działanie przeciwstarzeniowe, antynowotworowe i detoksykacyjne. Szczególne właściwości mają przetwory z pomidorów, ponieważ zawierają związek likopen, który silnie działa przeciw nowotworom. Co ciekawe, im dłużej poddajemy przetwory z pomidorów obróbce termicznej, tym likopenu w nich więcej! Kalorie w pomidorze to kolejna zaleta tego produktu, bo jest ich zaledwie około 30 w jednej sztuce, ważącej około 130 gramów.
Dania z pomidorami – co wybrać?
Pomidor to produkt bardzo wdzięczny pod względem kulinarnym, ponieważ pasuje do większości innych artykułów: do mięs, ryb, nabiału, jajek, produktów mącznych, a nawet do zup i deserów. Absolutną podstawą dotyczącą tego, co można zrobić z pomidorów, jest zupa pomidorowa. My proponujemy zupę pomidorową z dodatkiem ciecierzycy – a więc wegetariańską. Spośród mięs z pomidorami najlepiej komponuje się kurczak, dlatego wśród naszych propozycji nie mogłoby zabraknąć tradycyjnego, ale lekkiego i nietłustego leczo na bazie pomidorów. Jajka i pomidory to także świetny duet, dlatego warto spróbować coraz popularniejszej szczególnie w knajpach śniadaniowych szakszuki. Jak już wspomnieliśmy, przetwory z pomidorów to jednak to, co z nich najzdrowsze, dlatego w domowej spiżarni nie powinno zabraknąć własnej roboty:
- ketchupu,
- suszonych pomidorów,
- sosu pomidorowego.
Sos możesz zapasteryzować i mieć pod ręką w razie braku pomysłu na obiad.