Porzeczki
Niektóre kraje słyną z cytrusów, inne z przepysznych winogron, a my… możemy być dumni z naszych porzeczek! Nie dość, że nie są wymagające w uprawie, to jeszcze posiadają mnóstwo witamin. Co więcej, nadają się do przygotowania wielu potraw i przetworów.
Porzeczki a zdrowie
Właściwości porzeczek znane i cenione są nie od dziś. Dotyczy to nie tylko samych owoców, ale również ich liści. Czarne porzeczki uznaje się za najzdrowsze. W 100 g owoców znajduje się średnio aż 100-300 mg witaminy C! Są źródłem takich mikroelementów jak chlor, cynk, miedź, bor, jod, kobalt, molibden i mangan. Znajdujące się w nich fitoncydy posiadają właściwości bakterio- i wirusobójcze, co pomaga przy przeziębieniach i bólach gardła. Liście czarnych porzeczek mają właściwości przeciwzapalne i moczopędne, a wywar z nich można stosować zewnętrznie m.in. na skórę i do płukania jamy ustnej oraz gardła.
Czerwone porzeczki mają natomiast dużo pektyn, które spowalniają wchłanianie cukrów. Posiadają też m.in. właściwości przeciwgorączkowe i przeciwnowotworowe. Zalecane są przy reumatyzmie czy kolkach.
Porzeczki – przepisy
Porzeczki świetnie nadają się do przetworów, takich jak dżemy, soki czy nalewki. Sprawdzą się także jako dodatek do ciast i deserów, a także w postaci wytrawnej konfitury do mięs.