Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Porzeczki

Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Niektóre kraje słyną z cytrusów, inne z przepysznych winogron, a my… możemy być dumni z naszych porzeczek! Nie dość, że nie są wymagające w uprawie, to jeszcze posiadają mnóstwo witamin. Co więcej, nadają się do przygotowania wielu potraw i przetworów.

Porzeczki a zdrowie

Właściwości porzeczek znane i cenione są nie od dziś. Dotyczy to nie tylko samych owoców, ale również ich liści. Czarne porzeczki uznaje się za najzdrowsze. W 100 g owoców znajduje się średnio aż 100-300 mg witaminy C! Są źródłem takich mikroelementów jak chlor, cynk, miedź, bor, jod, kobalt, molibden i mangan. Znajdujące się w nich fitoncydy posiadają właściwości bakterio- i wirusobójcze, co pomaga przy przeziębieniach i bólach gardła. Liście czarnych porzeczek mają właściwości przeciwzapalne i moczopędne, a wywar z nich można stosować zewnętrznie m.in. na skórę i do płukania jamy ustnej oraz gardła.

Czerwone porzeczki mają natomiast dużo pektyn, które spowalniają wchłanianie cukrów. Posiadają też m.in. właściwości przeciwgorączkowe i przeciwnowotworowe. Zalecane są przy reumatyzmie czy kolkach.

Porzeczki – przepisy

Porzeczki świetnie nadają się do przetworów, takich jak dżemy, soki czy nalewki. Sprawdzą się także jako dodatek do ciast i deserów, a także w postaci wytrawnej konfitury do mięs.