Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Ser żółty

Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Ser żółty to inaczej ser podpuszczkowy twardy. W klasyfikacji serów mamy do czynienia z wieloma rodzajami sera żółtego. Właściwości każdego z produktów należących do tej grupy są jednak podobne, mimo różnic w smaku, aromacie i wyglądzie tych serów. Ser żółty to przede wszystkim źródło wapnia, a także białka i – niestety – tłuszczu. Ser ten zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, których nie powinniśmy nadmiernie spożywać. Ale przecież ser żółty do pizzy, a także na kanapki czy jako dodatek do sałatek to przecież konieczność! Jakie rodzaje sera żółtego wykorzystać do konkretnych potraw?

Ser żółty – jak smakują poszczególne rodzaje?

Pizza to pierwsza z potraw, jakie kojarzą się z serem. Nawet fit pizza powinna zawierać jego niewielkie ilości. Do pizzy jednak wbrew pozorom (i przyzwyczajeniom Polaków) powinno dodawać się mozzarellę, a nie typowy ser żółty. Właściwości smakowe na przykład sera włoskiego typu parmezan, czyli duża doza smaku słonego, pozwalają na szerokie wykorzystanie go w delikatnych daniach makaronowych (na przykład w makaronie carbonara).

Parmezan świetnie pasuje też do zup, na przykład w połączeniu z soczystymi pomidorami i cukinią. Z kolei aromatyczny, ostry i kwaskowaty cheddar najczęściej spotyka się we wrapach, tortillach czy tostach. Łagodne sery, jak na przykład ementaler, to najlepszy wybór do sporządzenia dipu serowego. I na sam koniec inspiracja na klasyczne, bardzo sycące i kolorowe kanapki z dodatkiem sera żółtego – choć, jak powszechnie wiadomo, w połączeniu z pieczywem wszystkie rodzaje sera żółtego smakują wybornie.