Szczypiorek
Niepozorny szczypiorek to skarbnica cennych dla zdrowia witamin i składników mineralnych oraz prozdrowotnych właściwości. Ponadto szczypiorek jest niskokaloryczny.
Szczypiorek – właściwości
Swój charakterystyczny zapach i smak szczypior zawdzięcza związkom siarczkowym, działającym przeciwbakteryjnie. Bogactwo witamin K, C oraz A wpływa na poprawę odporności oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Może obniżać zły cholesterol, a także działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Jego charakterystyczny smak wykorzystywany jest do wzmocnienia smaku łagodnych dań, np. jako dodatek do jajecznicy, zupy miso, jako element sałatek czy zielenina do młodych ziemniaków. Szczypiorek to jedna z najłatwiejszych do wyhodowania w domowych warunkach roślin.
Jak uprawiać szczypiorek?
Wyrastającą cebulę wystarczy zasadzić w doniczce lub włożyć do wąskiego naczynia z wodą, w której zanurzony będzie koniec cebuli. Szczypiorek odrośnie także z resztek pęczka dymki. Kanapka z jajkiem na twardo, rzodkiewką i szczypiorkiem, pomidor z cebulką i szczypiorkiem czy twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem to klasyka łatwa, zdrowa i smaczna, którą dzięki własnej hodowli na parapecie i balkonie można zrealizować, kiedy tylko przyjdzie ochota.