Sernik z dyni z piernikowym spodem
4 porcje
120 min
Średnie
5 (Ilość ocen: 1)
Składniki
Sernik dyniowy
Sernik dyniowy
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Kremowa, delikatna masa serowa z dodatkiem dyni doskonale komponuje się z piernikowym spodem. Ciasto wyróżnia się mocno wyczuwalnym korzennym smakiem i aromatem, a także pięknym kolorem.
Opis przygotowania
Dynię pokrój na mniejsze kawałki i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C na ok. 20-25 minut. Po tym czasie sprawdź widelcem największe kawałki dyni i jeżeli są już miękkie, wyjmij z piekarnika. Następnie zmiksuj przy pomocy blendera na gładką masę i odstaw do przestudzenia.
Pierniczki i herbatniki rozdrobnij na proszek przy pomocy blendera. Połącz je w misce z roztopionym masłem, kakao, przyprawą korzenną i wymieszaj. Masą z ciasteczek wypełnij spód tortownicy (o średnicy 25 cm) wyłożonej papierem do pieczenia.
Spód piecz przez około 10 minut w temperaturze 180 stopni. Następnie pozostaw do przestudzenia.W misce umieść zmielony ser, dodaj cukier puder, mąkę, cynamon, gałkę muszkatołową, ziarenka wanilii i zmiksuj. Następnie dodawaj po jednym jajku, stopniowo puree z dyni i śmietanę. Po dodaniu każdego produktu miksuj tylko do połączenia składników. Masę powoli wylej na podpieczony spód.
Ciasto piecz w kąpieli wodnej w temperaturze 175 stopni C przez 15 minut (równocześnie wkładając do piekarnika ciasto, włóż żaroodporne naczynie wypełnione wrzącą wodą na spód piekarnika – zapobiega to wysychaniu deserów takich jak sernik). Po upływie tego czasu zmniejsz temperaturę do 135 stopni C i piecz jeszcze przez ok. 90 minut. Możesz sprawdzić stopień upieczenia przy pomocy patyczka, np. wykałaczki. Jeżeli po nakłuciu ciasta i wyjęciu patyczka nie ma na nim przyklejonych kawałeczków ciasta, to znaczy że możesz wyjąć je z piekarnika. Wyjmij z piekarnika, wystudź, schłodź w lodówce, najlepiej przez całą noc. Przed podaniem oprósz powierzchnię sernika jedną łyżką kakao wymieszaną z łyżeczką przyprawy korzennej.
Komentarze