Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Tuńczyk

Tuńczyk

Tuńczyk to jedna z największych ryb morskich. Ryba ta jest źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, witamin A i D oraz z grupy B. Jednak ze względu na zanieczyszczenie...

Czytaj więcej
Tuńczyk
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Tuńczyk to jedna z największych ryb morskich. Ryba ta jest źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, witamin A i D oraz z grupy B. Jednak ze względu na zanieczyszczenie mórz może gromadzić w sobie metylortęć, która jest szkodliwa dla ludzi, dlatego powinny na niego szczególnie uważać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jak przyrządzać tuńczyka?

Przygotowując dania z tuńczykiem trzeba zwrócić uwagę na sposób jego przyrządzenia. Stanowczo odradzane jest jego smażenie, ponieważ wtedy traci większość zdrowotnych właściwości. Najlepiej tuńczyka upiec lub ugrillować i dodać do niego ryż czy też kaszę kuskus. Poznaj nasze przepisy na potrawy z tuńczykiem!

Makaron z tuńczykiem

Makaron z tuńczykiem, czyli z włoskiego pasta al tonno to proste i pyszne danie. Do przygotowania tej potrawy wystarczy opakowanie makaronu, tuńczyk w puszce oraz cebula, czosnek i pomidory. Danie można posypać tartym parmezanem i uzupełnić filecikami anchois.

Sałatka z tuńczykiem

Sałatka z tuńczykiem może przybierać różne formy w zależności od dodanych składników. Dla osób lubiących słodkości warto połączyć tuńczyka z brzoskwiniami. Z kolei miłośnicy wytrawnych dań mogą przyrządzić tuńczyka z warzywami konserwowymi, ogórkami, jajkiem i majonezem. Należy pamiętać, aby przed zakupem tuńczyka w puszcze najpierw uważnie sprawdzić skład na etykiecie opakowania. Ważne jest, żeby produkt miał jak najwięcej zawartości mięsa oraz składników odżywczych.

Rodzaje tuńczyka

Na polskim rynku dostępne są trzy gatunki tej ryby:

  • tuńczyk biały,
  • tuńczyk żółtopłetwy
  • oraz tuńczyk pasiasty – bonito.