Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Łosoś

Łosoś

Łosoś – co to za ryba? Chyba nie ma drugiej tak wyjątkowej ryby. Łososie wykluwają się z ikry złożonej w rzekach. Po około 2-3 latach zmieniają środowisko i wpływają...

Czytaj więcej
Łosoś
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Łosoś – co to za ryba?

Chyba nie ma drugiej tak wyjątkowej ryby. Łososie wykluwają się z ikry złożonej w rzekach. Po około 2-3 latach zmieniają środowisko i wpływają do morza. Dorosłe osobniki wracają do rzek, by złożyć ikrę. Łosoś jest rybą drapieżną i o ile młode osobniki żywią się planktonem i larwami owadów, to dorosłe preferują małe ryby. 100 g świeżego fileta łososia dostarcza około 200 kcal. Taka sama ilość łososia wędzonego dostarcza około 160 kcal. Różnica wynika z przeprowadzonego procesu wędzenia.

Przepisy z łososiem

Mięso tej ryby może być gotowane, duszone, wędzone, grillowane, pieczone i smażone. Pozwala to na wszechstronne wykorzystanie łososia w kuchni. Dobrze współgra z nabiałem, jajkami, szparagami, groszkiem cukrowym, cukinią, pomidorami a także truskawkami, malinami jeżynami i granatem. Grillowany lub wędzony łosoś będzie zwieńczeniem kanapki z serkiem śmietankowym i rukolą. Charakterystyczny smak sprawi, że prosty omlet nabierze charakteru. Doskonale sprawdzi się również w sałatce. Sałatka z łososiem, granatem, rukolą, ugotowanym groszkiem zielonym i jajkiem zaskakuje intensywnymi kolorami i połączeniem smaków.

Zamiast piec sam kawałek ryby w piekarniku, można dodatkowo zawinąć go w ciasto francuskie lub ciasto filo. Łososia można wykorzystać również do dań z makaronem oraz risotto. Będą wyśmienite ze szpinakiem, cukinią i serkiem kremowym.