Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone

Zarówno ogórki kiszone, jak i kiszonki w ogóle to źródło niezwykle cennych składników. W kiszonych ogórkach znajdziemy witaminy K, A oraz C. To także doskonałe źródło błonnika, a także...

Czytaj więcej
Ogórki kiszone
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Zarówno ogórki kiszone, jak i kiszonki w ogóle to źródło niezwykle cennych składników. W kiszonych ogórkach znajdziemy witaminy K, A oraz C. To także doskonałe źródło błonnika, a także cennych probiotyków, które wzmacniają odporność. Co ciekawe, ogórki kiszone jedli już mieszkańcy Mezopotamii ponad 4 tysiące lat temu - dzięki metodzie kiszenia żywność nie psuła się zbyt szybko, co w dawnych czasach było ogromną zaletą.

 

Jak kisić ogórki?

 

Podstawą dobrze ukiszonych ogórków są młode i świeże warzywa. Najlepiej kisić je zaraz po zerwaniu. To zagwarantuje ich jak najlepszy smak. Wybierając ogórki do kiszenia, zwróć uwagę, by były one niewielkich i zbliżonych do siebie rozmiarów. Te o podobnej wielkości jednakowo się ukiszą. Ważny jest również sposób ułożenia ogórków w słoiku. Powinny one ściśle do siebie przylegać i wypełniać wnętrze naczynia. Wielkość i liczbę ogórków należy dopasować do rozmiaru słoika. Dzięki temu nie będą pływały w nim swobodnie. Po zalaniu ogórków zalewą i zakręceniu słoików należy umieścić je w ciemnym i ciepłym miejscu na 24 godziny, co stworzy idealne warunki do fermentacji. Następnie słoiki należy przenieść w chłodne miejsce.

 

Dania z ogórkami kiszonymi

 

Kiszone ogórki same w sobie smakują wybornie i są doskonałą przekąską. Zwłaszcza, gdy są jeszcze twarde i chrupiące. Będą więc doskonałym dodatkiem do kanapek czy sałatek. Oczywiście, mówiąc o ogórkach kiszonych, nie można pominąć tradycyjnej zupy ogórkowej. To jeden z klasyków polskiej kuchni. Jest mocno kwaśna, pożywna i jednocześnie orzeźwiająca. 

Ogórki kiszone można wykorzystać również na inne sposoby – dodając je do gulaszu lub sosu warzywnego do placków ziemniaczanych. Mogą one urozmaicić zapiekane dania –  jak lasagne. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie ogórków kiszonych jest… sok pomidorowy z ich dodatkiem. A Ty co robisz z ogórków kiszonych? My mamy kilka pomysłów:

  • Zupa ogórkowa na rosole z ziemniakami

  • Sok z pomidorów i ogórków

  • Sałatka z ogórków kiszonych z sosem miodowo-musztardowym