Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Owoce suszone

Owoce suszone

Różne rodzaje suszonych owoców – czy są zdrowe? Suszenie owoców to bardzo przydatny sposób obróbki. Dzięki temu, że zmniejszamy w tym procesie ilość wody w produkcie, to otrzymujemy owoce...

Czytaj więcej
Owoce suszone
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Różne rodzaje suszonych owoców – czy są zdrowe?

Suszenie owoców to bardzo przydatny sposób obróbki. Dzięki temu, że zmniejszamy w tym procesie ilość wody w produkcie, to otrzymujemy owoce o wydłużonej przydatności do spożycia. Dodatkowo, zawierają one wręcz skondensowane składniki mineralne i witaminy – a przecież świeże owoce też są doskonale znane z wysokiej ich zawartości! Tak więc można stwierdzić, że w zasadzie wszystkie rodzaje suszonych owoców są zdrowe. Jeśli chodzi o suszone owoce – właściwości ich obejmują korzystny wpływ na perystaltykę jelit, dodatkowo dzięki zawartości błonnika są dość sycące, a ponadto są źródłem potasu.

Jak suszyć owoce?

To, w jaki sposób suszymy owoce, w dużej mierze zależy od rodzaju produktu – a przede wszystkim od ilości wody w owocach. Te bardziej w nią zasobne, jak jabłka, gruszki czy morele mogą wymagać dłuższego czasu suszenia niż na przykład banan czy mango. A jakie owoce można suszyć? W zasadzie każdy owoc nadaje się do suszenia, jednak te drobne, jak jagody, borówki, truskawki czy maliny są wdzięczniejsze do innego procesu, podobnego do suszenia, czyli liofilizowania. Wówczas nie stracą swojego kształtu. Do czego natomiast suszone owoce używać? Tutaj pole do popisu jest bardzo szerokie – na przykład można wykorzystać je w ciastach, ciasteczkach i domowych batonikach, daniach z mięsem, a nawet w bigosie czy lekkiej sałatce.