Ser biały
Smaczny i pełnowartościowy składnik wielu dań, zwłaszcza w kuchni polskiej. Wykorzystywany do potraw zarówno słodkich, jak i słonych, stanowi źródło pełnowartościowego białka. Wśród dostępnych na rynku, wymienić należy różne...
Czytaj więcej
Smaczny i pełnowartościowy składnik wielu dań, zwłaszcza w kuchni polskiej. Wykorzystywany do potraw zarówno słodkich, jak i słonych, stanowi źródło pełnowartościowego białka. Wśród dostępnych na rynku, wymienić należy różne rodzaje białego sera – zaliczamy bowiem do niego nie tylko twaróg, ale także ser feta, ricottę, mascarpone, mozzarellę czy tofu. Część z nich stanowią sery z mleka krowiego, jednak warto wymienić tu również ser kozi i owczy.
Ser biały – właściwości
Ser biały jest bogatym źródłem białka, którego organizm nie jest w stanie wytworzyć sam. Dodatkowo, zawiera wapń, potas, magnez i cynk. Znajdują się w nim również witaminy A, D, B i E. Choć ilości tych składników nie są bardzo duże, ser biały poprawia przemianę materii, łagodzi mdłości i dolegliwości związane z wrzodami, nadkwasotą czy stanem zapalnym jelit. W zależności od zawartości tłuszczu, ser ten należy spożywać z umiarem.
Ser biały – przepisy
Z białego sera przygotować można różne potrawy. Uniwersalny jest klasyczny twaróg. Wykorzystać go można do przygotowania sernika, znakomicie nada się również na kanapki z dodatkiem warzyw lub miodu. Sprawdzi się też w formie farszu do pierogów. Ser biały na pierogi wykorzystać można do przygotowania pierogów ruskich lub pierogów z serem na słodko. Ser feta sprawdzi się do farszu szpinakowego.