Kapustne
Są niepozorne z wyglądu, na straganie nie należą do tych najdroższych, ale wśród warzyw kapustne stanowią grupę jednych z najzdrowszych. Właściwości zdrowotne warzyw kapustnych Zgodnie z zaleceniami warzywa...
Czytaj więcej
Są niepozorne z wyglądu, na straganie nie należą do tych najdroższych, ale wśród warzyw kapustne stanowią grupę jednych z najzdrowszych.
Właściwości zdrowotne warzyw kapustnych
Zgodnie z zaleceniami warzywa i owoce powinny stanowić ok. ¾ menu, z przewagą warzyw.
O tym, że warzywa to skarbnica witamin i mikroelementów nie trzeba nikogo przekonywać, nie każdy jednak wie, że w codziennej diecie powinno znaleźć się sporo tych z rodziny kapustnych. Badania wskazują bowiem, że te niepozorne rośliny to najlepsi zdrowotni sprzymierzeńcy – są źródłem witaminy C, E, K, witamin z grupy B, beta-karotenu, wapnia, magnezu, potasu czy żelaza. Warzywa kapustne korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego, obniżają poziom cholesterolu i stabilizują poziom glukozy we krwi.
Z kolei zawarta w kapustnych luteina chroni oczy przed zwyrodnienieniem plamki żółtej oraz zmniejsza ryzyko zaćmy. Warzywa te rekomendowane są także ze względu na wysoką zawartość błonnika oraz niski indeks glikemiczny. Cenione są także ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów i przeciwutleniaczy wspierających odporność, układ nerwowy i opóźniających procesy starzenia. Badania potwierdzają także, że wszystkie warzywa krzyżowe (to inna nazwa na tę grupę jarzyn) zawierają m.in. sulforafan wykazujący silne działanie antynowotworowe.
Mimo wielu zalet na warzywa kapustne w diecie powinny uważać osoby z chorobami układu pokarmowego (mają działanie wzdymające) oraz chorobami tarczycy (mogą hamować wydzielanie tyroksyny – hormonu produkowanego przez tarczycę).
Warzywa kapustne – podział
Warzywa kapustne to te, których jadalną część stanowią liście lub kwiatostan. Do tej grupy należą oprócz kapusty białej, czerwonej, włoskiej także kapusta pekińska i pak choi oraz brukselka. Rodzina krzyżowych to także jarmuż, brokuły, kalafior i kalarepa.
Wśród kapustnych zdrowotną palmę pierwszeństwa przyznano jarmużowi, który uznawany jest za superfood. To określenie nieprzetworzonej żywności pochodzenia naturalnego, bogatej w składniki odżywcze, których ilość i właściwości działają korzystnie na organizm człowieka. Jarmuż zawiera najwięcej witamin, składników mineralnych oraz substancji biologicznie aktywnych. Tuż za nim na liście najzdrowszych warzyw plasuje się brokuł.
Najwięcej wartości prozdrowotnych mają warzywa surowe lub poddane krótkiej obróbce termicznej.